W artykule z 22 marca 2025 r. w saudyjskim portalu informacyjnym Elaph zatytułowanym „Hamas i strategia zbiorowego samobójstwa” emiracki politolog, Salem Al-Ketbi, oskarżył Hamas o wyznawanie ekstremistycznej ideologii i prowokowanie Izraela do totalnej wojny w Strefie Gazy, mimo że wiedział, że to cywile z Gazy zapłacą cenę. W ramach swoich ekstremistycznych poglądów, powiedział, Hamas wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze, umieszcza obiekty wojskowe w gęsto zaludnionych ośrodkach oraz w szpitalach i szkołach, przejmuje pomoc humanitarną dostarczaną do Strefy Gazy i wykorzystuje cierpienie mieszkańców Gazy do uzyskania wpływów politycznych – wszystko to podczas gdy jego przywódcy mieszkają za granicą w eleganckich hotelach i willach.

Al-Ketbi dodał, że ta ekstremistyczna mentalność leżała u podstaw ataku Hamasu z 7 października, w którym izraelscy cywile zostali celowo zaatakowani i wzięci jako zakładnicy, co stanowiło rażące naruszenie uniwersalnych norm i islamskich zasad prowadzenia wojny, które zabraniają atakowania cywilów i okaleczania ciał oraz wymagają traktowania zakładników z szacunkiem i człowieczeństwem. Skrytykował również Hamas za używanie terminów religijnych, takich jak „dżihad” i „męczeństwo”, aby usprawiedliwić przemoc i terror.

Na zakończenie Al-Ketbi podkreślił, że Hamas musi zostać odsunięty od władzy w Strefie Gazy i zastąpiony siłą polityczną oddaną wartościom humanistycznym, demokracji i dobru obywateli.   

Salem Al-Ketbi (zdjęcie: X.com/salemalketbieng)
Salem Al-Ketbi (zdjęcie: X.com/salemalketbieng)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [1]

Fakty wskazują, że Hamas stosuje strategię polegającą na wykorzystywaniu cierpienia ludności cywilnej jako karty przetargowej w rozgrywkach politycznych, ignorując jednocześnie zasady humanitarne, które rzekomo reprezentuje.

18 marca 2025 r. Izrael wznowił ofensywę w Strefie Gazy – po kruchym dwumiesięcznym zawieszeniu broni – w ramach trwających działań mających na celu uwolnienie zakładników i ciał [Izraelczyków] zabitych w atakach z 7 października 2023 r., w których zamordowano 1200 Izraelczyków, a 251 wzięto jako zakładników.

Jakie są prawdziwe motywy stojące za strategią Hamasu w obecnym konflikcie z Izraelem? Obiektywna analiza jego działań ujawnia ekstremistyczną mentalność, która wykracza poza granice zbrojnego oporu i jest równoznaczna z wykorzystywaniem cywilów jako pionków w strategicznym konflikcie. Ekstremistyczna mentalność Hamasu była widoczna dla wszystkich w atakach z 7 października 2023 r., które były rażącym naruszeniem międzynarodowych norm i konwencji. Strategia „zbiorowego samobójstwa” wyróżnia się jako jedno z najniebezpieczniejszych zachowań przyjętych przez Hamas, ponieważ ruch ten jest w pełni świadomy militarnej przewagi Izraela, a mimo to celowo prowokował Izrael i wciągnął go w totalną konfrontację militarną, wiedząc, że cenę zapłacą palestyńscy cywile.

Jednym z najbardziej ekstremalnych przejawów zachowania Hamasu jest wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz. [Hamas] celowo umieszcza obiekty wojskowe i składy broni w gęsto zaludnionych obszarach cywilnych, a wyrzutnie rakiet w szpitalach i szkołach. Kwestia izraelskich zakładników jest kolejnym jaskrawym przykładem przestępczej mentalności Hamasu, ponieważ wykorzystują ich jako kartę przetargową i odmawiają podporządkowania się międzynarodowym inicjatywom w celu ich uwolnienia, chyba że na niemożliwych [do przyjęcia] warunkach.

Zastanawiam się, jaka jest prawdziwa cena ludzka, jaką Gazańczycy płacą za postępowanie Hamasu? Odpowiedź ujawnia wielowymiarową tragedię ludzką, w której Gazańczycy znajdują się w pułapce między młotem izraelskiej ofensywy wojskowej a kowadłem wyzyskującej polityki Hamasu. Według doniesień z terenu, wznowienie działań wojennych w marcu 2025 r. spowodowało śmierć ponad 500 Palestyńczyków w ciągu zaledwie kilku dni, a liczba ofiar dołączyła do około 48 000 [Palestyńczyków] zabitych od początku wojny w październiku 2023 r. Szpitale i ośrodki medyczne w Gazie zmagają się z katastrofą pośród poważnego niedoboru leków i sprzętu medycznego, podczas gdy ludzie cierpią z powodu bezprecedensowego kryzysu żywnościowego.

Tym, co pogarsza ten kryzys, jest zachowanie Hamasu, który przejmuje część pomocy humanitarnej i przekazuje ją swoim obywatelom, pozbawiając w ten sposób cywilów prawa do jej otrzymywania. Tymczasem przywódcy ruchu mieszkają za granicą w luksusowych hotelach i willach, daleko od codziennego cierpienia, z jakim zmagają się zwykli ludzie [w Gazie].

Czy postępowanie Hamasu – [ruchu], o którym wiadomo, że jest produktem ideologii Bractwa Muzułmańskiego i [głosi] religijne hasła – jest zgodne z zasadami islamskimi, które rzekomo reprezentuje? Obiektywna analiza jego postępowania ujawnia wyraźną sprzeczność między jego religijnymi pretensjami a jego działaniami, które naruszają istotę i podstawowe wartości islamu. Islam opiera się na systemie wartości, który stawia na pierwszym miejscu ochronę ludzi i ochronę ich godności. Prorok Mahomet ustanowił jasne zasady postępowania podczas wojny, które zabraniają krzywdzenia cywilów i osób niebiorących udziału w walkach oraz okaleczania ciał, a także wzywają do humanitarnego i pełnego szacunku traktowania zakładników. Hamas naruszył te zasady w swoich atakach z 7 października 2023 r., w których celowo i bezpośrednio atakował izraelskich cywilów. Jego działania, które obejmowały porwania cywilów i przetrzymywanie ich jako zakładników, naruszały zasady islamskie dotyczące traktowania zakładników. Ponadto wykorzystuje palestyńskich cywilów jako żywe tarcze, podczas gdy islam stanowczo szanuje ludzkie życie i zabrania narażania ludzi na niebezpieczeństwo.

Ale najbardziej nieislamską i niepokojącą kwestią jest używanie przez Hamas religijnego dyskursu do uzasadniania swojego zachowania. Używa terminów religijnych, takich jak „dżihad” i „męczeństwo”, aby usprawiedliwić działania przemocy, ignorując jednocześnie surowe prawa ustanowione przez islamski szariat dla terminu dżihad…

Jednym ze smutnych paradoksów jest to, że Hamas, który rzekomo broni sprawy palestyńskiej, w rzeczywistości szkodzi tej sprawie swoimi działaniami terrorystycznymi, które psują międzynarodowy wizerunek [tej sprawy] i odciągają od wsparcia, jakie otrzymuje. Ataki na ludność cywilną, branie zakładników i wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz są działaniami sprzecznymi z uniwersalnymi wartościami ludzkimi.

Ten tragiczny stan rzeczy rodzi najbardziej palące pytanie: jaka będzie przyszłość Gazy, jeśli Hamas pozostanie tam u władzy? Odpowiedź wymaga fundamentalnej zmiany w przyjętym podejściu do kwestii Gazy. [Wymaga] nadania najwyższego priorytetu potrzebom i prawom cywilów, odsunięcia Hamasu od władzy w Strefie i znalezienia alternatywnej politycznej [władzy], która jest oddana wartościom humanistycznym i zasadom demokracji i dąży do realizacji interesów ludzi i poprawy ich życia.

 

[1]  Elaph.com, March 22, 2025.