Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z egipskim duchownym Mahmoudem Amerem, nadanym przez Al-Hayat TV 30 października 2011 r.
Mahmoud Amer: Powiedziałem, że muzułmaninowi nie wolno głosować na kogoś, kto sprzeciwia się wprowadzeniu szariatu, kto nie jest namiętny w sprawie szariatu i kto nie ma go w swojej platformie politycznej. […]
Dziennikarz: Na początku powiedział pan, że muzułmaninowi nie wolno głosować na kogoś, kto sprzeciwia się wprowadzeniu szariatu, kto nie jest namiętny w sprawie szariatu i kto nie ma go w swojej platformie politycznej…
Mahmoud Amer: Chciałbym coś dodać do tego: nie wolno mu głosować na kogoś, o kim wiadomo, że nie modli się pięć razy dziennie. […]
Ludzie, chciałbym coś zrozumieć. Czy mniejszość będzie rządziła Egiptem, czy jak? Panie Szarif, czy możemy rozmawiać w oświecony i rozsądny sposób?
Dziennikarz: Nie słyszałem jeszcze odpowiedzi na moje pytanie.
Mahmoud Amer: Odpowiem panu, ale proszę posłuchać czegoś ważniejszego. Jeśli otwieramy dyskusję…
Dziennikarz: Nie robimy tego. Zadałem proste pytanie.
Mahmoud Amer: Przepraszam. W Egipcie panowała kultura chrześcijańska przez stulecia, sprzed czasów Ahmada Lutfiego Al-Sajjeda i do dnia dzisiejszego. Jaki jest tego dowód? „Oddaj cesarzowi co cesarskie, a Bogu, co boskie” jest powiedzeniem chrześcijańskim. […]
Sekularyzm oznacza oddzielenie religii i codziennego życia i takie było prawo chrześcijańskie od Średniowiecza.
Dziennikarz: Doktorze Muhammad, czy zgadza się pan z tym…
Mahmoud Amer: Nie pozwolę panu przerywać mi i iść dalej, zanim będę gotowy. Przykro mi, ale porzucę dyskusję. Muszę powiedzieć coś ważnego.
Dziennikarz: To jest niemożliwe…
Mahmoud Amer: Proszę mi pozwolić dokończyć, żeby mój kolega mógł odpowiedzieć. Proszę mi nie przerywać i nie dawać widzom wypaczonego obrazu.
Dziennikarz: Świetnie, proszę.
Mahmoud Amer: Powiedziałem, że sekularyzm jest ateizmem. To znaczy, że nie ma religii w życiu codziennym. To jest prawo chrześcijan. Rozumiesz?
Dziennikarz: To jest pana opinia.
Mahmoud Amer: To nie jest tylko moja opinia. To jest rzeczywistość. […]