Nada Al-Ahdal, 11-letnia dziewczynka jemeńska, uciekła niedawno z domu rodziców, żeby uniknąć wydania jej za mąż wbrew jej woli. Opowiadając swoją historię w improwizowanym wideo nakręconym w samochodzie , powiedziała, że woli umrzeć niż wyjść za mąż w tym wieku. W wideo, które zostało zamieszczone na YouTube 8 lipca 2013 r. wygłosiła płomienny apel: „A co z niewinnością dzieciństwa? Co dzieci zrobiły złego? Dlaczego wydajecie je za mąż w ten sposób?”

Al-Ahdal, jedna z ośmiorga rodzeństwa, mieszkała wraz ze swoim wujkiem w stolicy Sanaa od czasu, gdy była małym dzieckiem. Śpiewa i brała udział w musicalu [1] . Według informacji, została wysłana do rodziców miesiąc temu na ich żądanie, tylko po to, żeby odkryć, iż zaaranżowali dla niej małżeństwo z Jemeńczykiem mającym dwadzieścia kilka lat, który pracuje w jednym z państw Zatoki [2]

Małżeństwa dzieci są powszechne w Jemenie i rodziny wydają za mąż wiele dziewczynek już w wieku ośmiu lat, często za podstarzałych mężczyzn. Motywy rodzin są często finansowe i Al-Ahdal opowiadała, że jej rodzice otrzymali pieniądze od przyszłego pana młodego [3] . „Wolę umrzeć” – powiedziała na wideo. „Wolę mieszkać z wujkiem niż z tymi ludźmi. Grozili, że mnie zabiją, jeśli wrócę do wujka. Co za ludzie grożą swoim dzieciom w ten sposób?”

Al-Ahdal dodała, że jej siostra została wydana za mąż w wieku 11 lat, a jej ciotka popełniła samobójstwo przez samospalenie w wieku lat 14 po zmuszeniu jej do zamążpójścia. Powiedziała z wyzwaniem: “Matko, rodzino, uwierzcie mi, kiedy mówię: skończyłam z wami. Zrujnowaliście moje marzenia”.

Po tym jak Al-Ahdal uciekła z domu rodziców, jemeńskie ministerstwo spraw wewnętrznych powierzyło opiekę prawną nad nią jej wujkowi [4] .

W 2009 r. MEMRI opublikował klip , w którym 10-letnia Nujoud Ali, inna dziewczynka jemeńska, dostała się na czołówki gazet, kiedy zwróciła się do sądu o rozwód.

Poniżej podajemy fragmenty wideo 11-letniej Nady Al-Ahdal. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV .

„A co z niewinnością dzieciństwa?”

Nada Al-Ahdal: „Salaam Alaikum. Miłosierdzie i błogosławieństwo Allaha z wami. Dzień dobry wszystkim. Chciałabym podziękować Muchtarowi Al-Szarafiemu i Amal. Chciałabym podziękować wszystkim dziennikarzom i wam także. To prawda, że uciekłam od mojej rodziny. Nie mogę już mieszkać z nimi. Starczy. Chcę mieszkać z moim wujkiem. Co z niewinnością dzieciństwa? Co dzieci zrobiły złego? Dlaczego wydajecie je za mąż w taki sposób?

Udało mi się rozwiązać mój problem, ale inne niewinne dzieci nie mogą rozwiązać swojego i mogą umrzeć, popełnić samobójstwo albo zrobić, co im przyjdzie do głowy. Są tylko dziećmi. Co one wiedzą? Nie miały czasu na naukę ani nic. To nie jest ich wina. Ja nie jestem jedyna. To może zdarzyć się każdemu dziecku. Jest wiele przypadków, takich jak mój. Niektóre dzieci postanawiają rzucić się do morza. Teraz już nie żyją. To nie jest normalne dla niewinnych dzieci.

To prawda, że uciekłam do wujka, ale nie było go w domu. Zadzwoniłam więc do Abd Al-Jabbara [Ziada, kierownik grupy muzycznej Al-Ahdal], żeby przyjechał i mnie zabrał. Abd Al-Jabbar wysłał kobietę, żebym z nią przyjechała z powrotem do Al-Hudaydah. Kiedy mój wujek dowiedział się o tym, przyszedł po mnie. Zgłosiłam skargę na policję przeciwko mojej matce. Powiedziałam im, że mam dopiero 11 lat, a ona chce wydać mnie za mąż.

Nie miałabym żadnego życia, żadnej edukacji. Czy oni nie mają współczucia? Jakie wychowanie otrzymali?

[…]

„Zabije się”, jeśli wydadzą mnie za mąż

Lepiej mi będzie nie żyć. Wolę umrzeć. Wolę mieszkać z wujkiem niż z tymi ludźmi. Grozili, że mnie zabiją, jeśli wrócę do wujka. Co za ludzie grożą swoim dzieciom w ten sposób? Czy będziecie szczęśliwi, jeśli wydacie mnie za mąż wbrew mojej woli? Proszę bardzo, wydajcie mnie za mąż. Zabiję się i już. Nie wrócę, żeby mieszkać z nimi. Nie wrócę.

Oni zabijają nasze marzenia. Zabili wszystko w nas. Nic nie zostało. To nie jest wychowanie. To jest przestępstwo, po prostu przestępstwo. […]

Moja ciocia popełniła samobójstwo w wieku 14 lat

Moja ciocia ze strony matki miała 14 lat. Wytrwała rok ze swoim mężem i oblała się benzyną i podpaliła. Umarła. On ją bił metalowym [łańcuchem]. Upijał się. Czy będziecie szczęśliwi, jak wydacie mnie za mąż?!

[…]

Matko, rodzino, uwierzcie mi, kiedy mówię: skończyłam z wami. Zrujnowaliście moje marzenia. […]”

————————————————–

[1] Nowmedia.me/lb, 18 lipca 2013.

[2] Nationalyemen.com, 13 lipca 2013.

[3] Nationalyemen.com, 13 lipca 2013. [4] Al-Tagheer.com, 14 lipca 2013.