W dwóch komunikatach wydanych 28 stycznia 2013 r. MNLA oznajmiła, że odzyskała kontrolę nad ośmioma miastami w Azawadzie: Kidal, Tessalit, Léré, In-Khalil, Anefis, Tinzaouaten, Tessit i Talatayt. Organizacja zaprzeczyła także twierdzeniom Islamskiego Ruchu Azawadu (MIA), który niedawno oderwał się od Ansar Al-Din, że kontroluje Kidal. Wiodące medium azawadzkie, Toumast Press [1] , potwierdza, że MNLA panuje w tych miastach.

Według komunikatów, podpisanych przez rzecznika MLNA i przez ministra komunikacji CTEA [2] , Mossę Ag Attahera, operację wojskową mającą na celu odbicie tych miast rozpoczęto 26 stycznia 2013 r. pod kierunkiem szefa sztabu MLNA i ministra obrony CTEA pułkownika Ag Najima. Pierwszym odbitym miastem było Tinzaouaten w regionie Kidal w pobliżu granicy algierskiej (gdzie MNLA zorganizowała niedawno kongres). Następnie kontyngent dwudziestu pojazdów został wyprawiony do Kidal, które zostało odbite wieczorem 28 stycznie bez jednego wystrzału. Reszta miast podążyła wkrótce, włącznie z Tessalit w północnym Azawad, z jego strategicznym lotniskiem. Minister spraw zagranicznych CTEA, Ibrahim Ag Mohamed Assaleh zauważył, że od początku wojskowej operacji francuskiej większość dżihadystów z regionu Kidal wycofała się w góry Teghar-gharet na północny zachód od miasta i że inni zbrojni dżihadyści chowają się w okręgu Gao [3] .

Komunikaty wyjaśniają, że MNLA działała natychmiastowo w celu zapewnienia bezpieczeństwa własności i życia mieszkańców Azawadu, biorąc pod uwagę poważne niebezpieczeństwo, jakie stanowi powrót armii malijskiej, która idzie za armią francuską. MNLA powtórzyła także ofertę pomocy w walce z dżihadystami i prośbę, by Francja koordynowała swoje operacje z MNLA.

Ponadto organizacja podkreśliła swoją gotowość do ponowienia negocjacji z Mali w celu stworzenia federacji Mali-Azawad jako rozwiązania konfliktu wokół Azawadu. Wskazuje to, że pod nieobecność międzynarodowego poparcia politycznego MNLA jest teraz skłonna zgodzić się na mniej niż pełna niepodległość dla Azawadu, przynajmniej na razie.

Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów z tych dwóch komunikatów, które zostały opublikowane po francusku na oficjalnej witrynie internetowej MNLA [4] :

Pierwszy komunikat

„Wyjaśnienie sytuacji w Azawadzie:

Dzisiaj, 28 stycznia 2013 r., MNLA wyparła terrorystów z szeregu miast w Azawadzie.

MNLA jest w pełni zaangażowana w walkę przeciwko organizacjom terrorystycznym w Azawadzie.

MNLA prosi Francje o ustanowienie mechanizmów do koordynacji [z nią], aby mogła zwalczać terroryzm wraz z [francuską] operacją militarną…

MNLA… prosi o wznowienie negocjacji dotyczącej federacji malijskiej, z zamiarem osiągnięcia trwałego rozwiązania konfliktu Mali-Azawad”.

Drugi komunikat



Pułkownik Ag Najim, CTEA minister obrony i stosunków militarnych. Zdjęcie: Toumast Press

„…Miasta Kidal, Tessalit, Léré, In-Khalil, Anefis, Tinzaouaten, Tessit i Talatayt są obecnie pod kontrolą MNLA, która zdecydowała się na pilną interwencję w tych miejscowościach w celu zapewnienia bezpieczeństwa własności i, co ważniejsze, bezpieczeństwa ludności, biorąc pod uwagę poważne niebezpieczeństwo, jakie stanowi powrót armii malijskiej, która podąża za armią francuską. Podjęliśmy się chronić cywili przeciwko przestępczym aktom armii malijskiej, która zawsze była znana z masakr na bezbronnych mieszkańcach Azawadu.

Te [potworności] powracają teraz jako część Operacji Serval armii francuskiej. Od początku operacji francuskiej, której celem jest okupowanie Azawadu dla ‘władz malijskich’ ponad 100 ludzi zostało rannych w etnicznym odwecie. Armia malijska i jej milicje [Gandakoy i Ganda Iso] rozpoczęła polowanie na [azawadzkich] Tauregów, Peuhlów, Songhayów i Arabów. MNLA nie może zaakceptować, że ludność Azawadu miałaby być narażona na odwet malijski. Z tego powodu podjęła się pełnej odpowiedzialności za zabezpieczenie miast pod swoją kontrolą i ochronę ludności cywilnej Azawadu.

Równocześnie, dla wyjaśnienia swoich celów, MNLA przypomina, że nie chce konfrontacji z siłami ECOWAS ani z armią francuską, mimo że [armia francuska] kieruje operacja okupowania Azawadu…

MNLA prosi społeczność międzynarodową o zaświadczenie swojego zobowiązania walki z międzynarodowym terroryzmem i powtarza raz jeszcze swoje pełne zamiary uczestniczenia – obok armii francuskiej i ECOWAS – w walce przeciwko terrorystom. Jednakże, ponieważ siły francuskie nie są w stanie chronić ludności cywilnej przed przemocą Malijczyków, i w czasie, kiedy rozwiązanie polityczne i prawne problemu Azawadu pozostaje nierozstrzygnięte, MNLA podjęła się obrony wymienionych powyżej miast w celu zagwarantowania bezpieczeństwa ludności…

MNLA przypomina Francji o jej odpowiedzialności w sprawie bezpieczeństwa i ochrony populacji Azawadczyków, żyjących pod rządami Mali, którzy są narażeni na przemoc i represje ze strony armii malijskiej”.


———————————————————————-

[1] Toumast Press, January 28, 2013

[2] The Conseil de Transition de l’Etat de l’Azawad (State of Azawad Transitional Council) is a 28-member interim government formed by the MLNA in June 2012.

[3] RFI (France), January 29, 2013. [4] http://www.mnlamov.net/, January 28, 2013