Pojawiło się nowe nagranie z wyrazami poparcia od Abu Musaba Abd Al-Wadouda, przywódcy Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie (AQIM) dla Ansar Al-Din. Ansar Al-Din jest stosunkowo nową grupą islamistyczną, działającą w regionie Azawadu, który niedawno ogłosił niepodległość. Grupa twierdzi, że opanowała kilka miast w Azawadzie, włącznie z Gao, Kaidal i Timbuktu, i ogłosiła chęć wprowadzenia w nich prawa szariatu. Twierdzenia Ansar Al-Din należy traktować z ostrożnością wobec obecności w tych miastach Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) i jego starań, by uspokoić mieszkańców. Dlatego to nagranie potwierdza istnienie związków między AQIM a Ansar Al-Din i powinno być analizowane w kontekście trwających napięć między tym ostatnim a MNLA. Należy zauważyć, że chociaż nagranie to nie zostało jeszcze ogłoszone przez skrzydło medialne AQIM, głos przemawiającego na tym nagraniu niewątpliwie jest głosem Abd Al-Wadouda. Kopię nagrania zdobyła Sahara Media, mauretańska agencja informacyjna.

Poniżej podajemy przegląd[1]:

Abu Musab Abd Al-Wadoud

W nagraniu przywódca AQIM przedstawia szereg wskazówek dla Ansar Al-Din w kwestii zarządzania obszarami pod ich kontrolą. Na poziomie politycznym Abd Al-Wadoud wzywa Ansar Al-Din, by unikali tak bardzo, jak to możliwe, starć z Ruchem Wyzwolenia Azawadu (MNLA). Instruuje także Ansar Al-Din, by powstrzymywali się przed działaniem w imieniu AQIM w Azawadzie. Poniżej podajemy podsumowanie głównych punktów nagrania:

Abd Al-Wadoud zaczyna od gratulacji dla Ansar Al-Din za „zwycięstwa i podboje naszych braci mudżahedinów z ruchu Ansar Al-Dian w Kaidal, Gao i Timbuktu” nazywając je „bezprecedensowym zwycięstwem historycznym”. Przesyła osobiste pozdrowienia przywódcy grupy, Iyadowi Ag Ghaliemu. Główna część nagrania składa się z instrukcji taktycznych rządzenia obszarami w Azawadzie, które obejmują co następuje:

1. Abd Al-Wadoud usilnie namawia Ansar Al-Din do powstrzymywania się od fanatyzmu. Przywódca AQIM ostrzega Ansar Al-Din, że teraz, kiedy kontroluje już te miasta, ponosi odpowiedzialność za reputację całego projektu islamskiego. Jeśli będzie trzymał się szariatu, traktował ludzi z dobrocią i pomagał rozwiązywać ich problemy, zachęci ich to do gromadzenia się wokół islamskiego projektu. Trzy razy powtórzył napomnienie: “Bądźcie dobrzy dla muzułmanów”.

2. Wprowadzenie szariatu powinno być robione stopniowo. Na pierwszym etapie grupie nie wolno stosować kar koranicznych (hudoud), takich jak obcinanie rąk złodziejom. Na obecnym etapie Ansar Al-Din powinien koncentrować się na innych aspektach zarządzania, takich jak zajęcie się dilerami alkoholu i narkotyków oraz zamknięcie przedsiębiorstw rozwiązłości.

3. Ansar Al-Din musi dostarczać niezbędne usługi społeczności w miastach, w których panuje, włącznie z bezpieczeństwem, sprawiedliwością i administracją.

4. Abd Al-Wadoud rekomenduje założenie rad administracyjnych w każdym mieście dla skoordynowania dostarczania bezpieczeństwa i niezbędnych usług.

5. Usilnie zaleca zapewnienie, że każdy odłam lokalnej populacji będzie reprezentowany w tych radach, żeby żadna strona nie czuła się wykluczona lub zaniedbana.

6. Abd Al-Wadoud nawołuje do podwójnej taktyki dla wzmocnienia poparcia dla rządów mudżahedinów: z jednej strony podjęcie kampanii daawa, szerzenia “poprawnej wiary” w społeczeństwie przy pomocy kaznodziei i meczetów. Z drugiej strony, poprawne zachowanie w zabezpieczaniu potrzeb ludzi.

7. W sprawie MNLA Abd Al-Wadoud powiedział: „Unikajcie tak bardzo, jak to możliwe, jakichkolwiek starć z MNLA i nie antagonizujcie ich. Dokonujcie wszelkich starań w próbie zdobycia sympatii społecznej przez wygłaszanie kazań i dzielenie się z nimi ciężarem naszego islamskiego projektu”. Ansar Al-Din powinien zaproponować MNLA kooperację i koordynację w sprawach, co do których obie strony zgadzają się, i unikać pogłębiania konfliktu.

8. Wszelka działalność związana z zarządzaniem i kontrolowaniem miast i obszarów w Azawadzie musi być dokonywana pod przebraniem Ansar Al-Din, podczas gdy nazwa AQIM powinna być trzymana na późniejszą działalność w globalnym dżihadzie.


[1] Saharamedias.net, 21 maja 2012.