Poniższy raport jest teraz bezpłatną ofertą od MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj.

7 grudnia 2024 r. Departament Spraw Politycznych Haj’at Tahrir Al-Szam (HTS) wydał oświadczenie dotyczące stanowiska w sprawie składów broni chemicznej w Syrii, które mógł pozostawić po sobie obalony reżim Baszara Al-Assada.

Oświadczenie, w którym nie ujawniono, czy frakcje antyassadowskie zidentyfikowały taką broń, zapewniło społeczność międzynarodową, że grupa, która powołała rząd przejściowy, nie planuje użycia tej broni przeciwko komukolwiek, w żadnych okolicznościach.

„Reżim Assada użył broni chemicznej więcej niż raz”

Przypominając społeczności międzynarodowej, że poprzedni rząd Syrii pod przywództwem Baszara Al-Assada użył broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej więcej niż jeden raz, w oświadczeniu napisano:

„Reżim Assada atakował Syryjczyków bronią chemiczną dziesiątki razy, zabijając tysiące cywilów, i do tej pory nie został ukarany. Użył jej w Chan al-Asal i Wschodniej Ghoucie (2013), Chan Szajchun (2017), Dumie (2018) i innych atakach”.

„Nie mamy zamiaru używać broni chemicznej ani żadnej broni masowego rażenia”

Podkreślając stanowisko HTS w sprawie użycia takiej broni, oświadczenie brzmiało:

„W świetle obecnych wydarzeń na arenie syryjskiej chcielibyśmy zapewnić społeczność międzynarodową o naszym zdecydowanym stanowisku w kwestii broni chemicznej i obiektów wojskowych, które mogą znajdować się pod kontrolą reżimu syryjskiego. Potwierdzamy, bardzo wyraźnie, że nie mamy zamiaru ani chęci użycia broni chemicznej ani żadnej broni masowego rażenia, w żadnych okolicznościach. Uważamy użycie takiej broni za zbrodnię przeciwko ludzkości i nie pozwolimy, aby jakakolwiek broń została użyta przeciwko cywilom lub przekształcona w narzędzie zemsty lub zniszczenia”.

„Obiekty wojskowe nie będą wykorzystywane do żadnej agresji”

W odniesieniu do zajmowania obiektów wojskowych, które siły antyassadowskie niedawno przejęły w kilku miastach, oświadczenie zobowiązało się do zajmowania się tymi obiektami „z najwyższą odpowiedzialnością i pod żadnym pozorem nie pozwolimy, aby te obiekty lub broń wpadła w nieodpowiedzialne ręce, i pracujemy nad ich zabezpieczeniem i unikaniem wszelkich niebezpieczeństw, które mogą zagrozić życiu cywilów lub bezpieczeństwu regionu. Zobowiązujemy się do utrzymania bezpieczeństwa tych obiektów i zapewnienia, że ​​nie zostaną one wykorzystane do żadnej agresji, ani przeciwko naszemu narodowi, ani przeciwko żadnej innej stronie”.

W oświadczeniu zobowiązano się do „współpracy ze społecznością międzynarodową we wszystkich kwestiach związanych z monitorowaniem broni i wrażliwych obiektów” oraz do złożenia stanowczych gwarancji, że zakazana broń nie zostanie użyta.