W sytuacji oskarżeń o molestowanie seksualne skierowanych przeciwko głównemu prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karimowi Khanowi, [1] 22 listopada 2024 r. haska organizacja Women’s Initiatives for Gender Justice (WIGJ) opublikowała na swojej stronie internetowej „Oświadczenie w sprawie zarzutów wobec prokuratora MTK, Karima Khana, o niewłaściwe zachowanie”. Stwierdzając, że WIGJ i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH) „są głęboko zaniepokojone zarzutami wobec prokuratora MTK o niewłaściwe zachowanie”, dodano, że „te zarzuty i zewnętrzne dochodzenie, które one wywołały, uwypuklają głębsze problemy w kulturze pracy Trybunału i ujawniają strukturalne niedociągnięcia, które pilnie wymagają uwagi i reformy”. [2]
Oświadczenie kontynuuje apel o „bezstronne, niezależne i kompleksowe zewnętrzne dochodzenie w sprawie zarzutów” przeciwko Khanowi i „natychmiastowe tymczasowe zaprzestanie wykonywania obowiązków przez Prokuratora, ze skutkiem natychmiastowym i do czasu zakończenia zewnętrznego dochodzenia. Środek ten jest konieczny w celu ochrony integralności Sądu i jest zgodny z Regułą 28 Zasad Postępowania i Dowodów, a także jest zgodny z Regułą 110.5 (a) dotyczącą ‘zawieszenia w trakcie postępowania dyscyplinarnego’ Regulaminu Personelu Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz Instrukcji Administracyjnej w sprawie dochodzeń o niezadowalające zachowania i Instrukcji Administracyjnej w sprawie rozwiązywania kwestii dyskryminacji, nękania, w tym molestowania seksualnego i nadużywania władzy”. Stwierdza również: „Wszyscy zaangażowani jako skarżący lub świadkowie muszą być chronieni przed jakąkolwiek formą odwetu, a środki ochrony zapobiegawczej powinny zostać wdrożone”.
Na swojej stronie internetowej Women’s Initiatives for Gender Justice stwierdza, że jest „międzynarodową organizacją praw człowieka” [3] , która „działa na rzecz rozliczalności i ściganiu przestępstw na tle przemocy seksualnej i ze względu na płeć (SGBV) oraz sprawiedliwości płciowej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) oraz sądami i mechanizmami krajowymi”. [4] W rozdziale „Działanie na rzecz o sprawiedliwości wobec płci za pośrednictwem MTK” stwierdza się, że „Inicjatywy Kobiet była pierwszą organizacją pozarządową, która złożyła sprawę przed MTK i jest jedyną międzynarodową organizacją praw człowieka kobiet, która uzyskała status amicus curiae przyznany przez Trybunał”. [5]
[1] Apnews.com/article/war-crimes-international-criminal-court-sexual-misconduct-metoo-7519d876decb945aafc2215756df19b2, October 25, 2024.
[2] 4genderjustice.org/our-latest-posts/statement-on-allegations-of-misconduct-against-icc-prosecutor-karim-khan, November 22, 2024.
[3] 4genderjustice.org/who-are-we, accessed November 24, 2024.
[4] 4genderjustice.org/our-work, accessed November 24, 2024.
[5] 4genderjustice.org/our-work, accessed November 24, 2024.