(Zdjęcie: www.plfpakistan.com )
Pod koniec marca 2011 r. Fundacja Wyzwolenia Palestyny (PLF) w Pakistanie zorganizowała dwudniową wystawę sztuki i rzeźby przy Miejskiej Radzie Kultury w Karaczi. Jedno z mediów pakistańskich poinformowało, że wystawa nosiła nazwę „Rewolucja o wolność” i pokazywała dolę Palestyńczyków oraz ich walkę [1] .
Członkowie Pakistańskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów oraz studenci z uniwersytetu w Karaczi także wystawili swoje prace. „Wybijające się tematy wystawy obejmowały tyranię, ucisk Palestyńczyków, trudności codziennego życia ludzi mieszkających w Gazie” stwierdzała relacja z gazecie „Dawn” [2] .
Według relacji w gazecie “The Tribune Express” organizator wystawy i główny rzecznik PFLP powiedział, że wystawa skupiła się na ruchach wolnościowych na całym świecie i dodał: „Głównym celem wystawy jest zjednoczenie muzułmańskiej Ummah. Pragniemy wysłać stad przesłanie do cierpiących, że stoimy wraz z nimi” [3] .
Poniżej przedstawiamy fragmenty i zdjęcia z relacji i ze strony internetowej PLF:
Student: „Przed tym projektem wiedziałem tyle o sytuacji w Palestynie, ile wiem o Kaszmirze”
“The Express Tribune” pisze: “Bezbarwna flaga palestyńska przypięta do ściany Rady Kultury zapewnia Palestyńczyków, że ‘my, [studenci pakistańscy] potrafimy odczuć wasz ból’. Życie nadal czeka, napisano tam. Zmodyfikowana flaga jest częścią wystawy na dwudniowych Targach Wolności, zorganizowanych przez Fundację Wyzwolenia Palestyny w Pakistanie… Studenci akademii sztuk pięknych, fotoreporterzy i aktywiści polityczni połączyli ręce i pióra, żeby okazać solidarność z cierpiącymi Palestyńczykami…
Student sztuk wizualnych, Jahanzaib, powiedział ‘The Express Tribune’, że jest dumny ze swojego wkładu w sprawę. ‘Przed tym projektem wiedziałem tyle o sytuacji w Palestynie, ile wiem o Kaszmirze’.
Jahanzaib użył świec, żeby reprezentowały flagę palestyńską. Płonące zielone, czarne i czerwone świecie były związane w łańcuchy, tak jak walczący Palestyńczycy, podczas gdy spokojne białe [świece] stały niezapalone na granicach, reprezentując młodzież kraju. Obok stało uschnięte drzewo – przenośnia martwych przodków – z gwiazdą Dawida w tle i rozrzuconymi gwoździami, symbolizującymi tych, którzy zginęli w walce.
Innym dziełem, które urzekło publiczność, był bardzo dokładny metalowy model Masdżid Aksa z przyczepionym doń ptakiem na łańcuchu. Łańcuch w całości był zrobiony z małych gwiazd Dawida, W osobnym pokoju karykatury i fotografie pokazywały makabryczną wersję okropności wojny wobec ludu Palestyny. Prace 12 fotoreporterów przedstawiały kilka protestów prowadzonych w kraju na rzecz praw Palestyńczyków.
Wice-prezydent Dżamaat-e-Islami, profesor Abdul Ghafoor, także odwiedził te Targi. ‘Ludzie w Palestynie nie walczą przeciwko żadnej osobie, społeczności lub narodowi; oni walczą o swoje prawa’, powiedział…”
Pakistańscy przywódcy religijni i polityczni chwalą PLF mówiąc: “Obrona Palestyny jest obroną Pakistanu”
Według witryny internetowej PLF, PLF rozpoczął swoją misję w Pakistanie w maju 2008 r. „żeby naświetlić prawdziwy obraz Palestyny ludziom w Pakistanie i zjednoczyć ludzi w Pakistanie niezależnie od ich religii, kasty, języka, przynależności politycznej, na jednej platformie wyrażania solidarności z ludem palestyńskim” [4] .
Na konferencji w Islamabadzie zorganizowanej przez PLF i Anjuman Tulaba Islam w marcu 2011 r. różni pakistańscy przywódcy polityczni i religijni chwalili PLF za jego rolę w szerzeniu świadomości o Palestyńczykach wśród Pakistańczyków, notując, że „obrona Palestyny jest obroną Pakistanu” [5] . Wśród tych, którzy wyrazili taki pogląd, byli Raja Zafarul Hak z Muzułmańskiej Ligi Pakistanu (PML-N); dr Ziaul Hak, dziekan Uniwersytetu Islamskiego; Haroon Raszid, prezydent Rady Adwokatów Islamabadu; Muhammad Akmal Kajani of PLF i z Anjuman Tulaba Islam; etc.
W lutym 2011 r. PLF ogłosiła kampanię świadomości w całym kraju o “brutalności nielegalnego reżimu Izraela przeciwko ludowi Palestyny” [6] . Ogłoszono to na dorocznej konwencji w Karaczi, w której udział wzięli przedstawiciele Dżamaat-e-Islami Pakistan, Dżamiat Ulema-e-Pakistan, Dżamiat Ulema-e-Islam (JUI-F), Muzułmańskiej Ligi Pakistanu (PML-Q), Dżaffaria Alliance Pakistan, Majlis Wehdat Muslimeen i inni.
Obrazy z wystawy
Poniżej znajdują się zdjęcia z wystawy w Karaczi, według relacji Suhail Yusuf dla dawn.com: [7]
[1] www.dawn.com (Pakistan), 31 marca 2011.
[2] www.dawn.com (Pakistan), 31 marca 2011.
[3] “The Express Tribune” (Pakistan), 28 marca 2011.
[4] http://www.plfpakistan.com/?p=18523 (Pakistan), dostęp 11 kwietnia 2011.
[5] http://www.jang.com.pk/jang/mar2011-daily/09-03-2011/u64875.htm, dostęp 11 kwietnia 2011.
[6] “The Nation” (Pakistan), 8 lutego 2011.
[7] www.dawn.com (Pakistan), 31 marca 2011.