W piątkowym kazaniu wygłoszonym 3 maja 2024 r. w Islamskim Instytucie Ameryki w Dearborn Heights w stanie Michigan urodzony w Iraku imam Hassan Qazwini odpowiedział na nową ustawę o świadomości o antysemityzmie, która została niedawno przyjęta przez Kongres. Powiedział, że członkowie Kongresu, którzy przyjęli tę ustawę, nie reprezentują narodu amerykańskiego, a raczej są „marionetkami” Izraela. Qazwini dodał, że gdyby istniała sprawiedliwość, zostaliby postawieni przed sądem za zdradę stanu. Kazanie było transmitowane na żywo na kanale YouTube Islamskiego Instytutu Ameryki. W 2022 r. w corocznej zbiórce pieniędzy dla Instytutu, prowadzonej przez Qazwiniego, gościnnie wystąpili gubernatorka stanu Michigan, Gretchen Whitmer, i kongresmenka USA, Rashida Tlaib.

Aby zobaczyć najnowszy klip imama ze stanu Michigan Hassana Qazwiniego, kliknij tutaj lub poniżej:

Imam Hassan Qazwini z gubernatorką stanu Michigan, Gretchen Whitmer, podczas zbiórki pieniędzy na rok 2022 dla Islamskiego Instytutu Ameryki w Dearborn Heights w stanie Michigan. [1]
Imam Hassan Qazwini z gubernatorką stanu Michigan, Gretchen Whitmer, podczas zbiórki pieniędzy na rok 2022 dla Islamskiego Instytutu Ameryki w Dearborn Heights w stanie Michigan. [1]
W 2020 r. Qazwini poparł Berniego Sandersa jako kandydata na prezydenta, przemawiając na wiecu w Dearborn w stanie Michigan 7 marca. [2] Kampania Sandersa potępiła później liczne wcześniejsze oświadczenia Qazwiniego, twierdząc, że są one „toksyczne i obraźliwe”. [3] Wśród nich znalazło się oświadczenie z 2016 roku, w którym powiedział o Bernie Sandersie: „[On] jest człowiekiem honorowym – naprawdę uważam go za człowieka honorowego, mimo że jest Żydem” (zobacz klip MEMRI TV nr 5710). W 2015 roku Qazwini powiedział w przemówieniu w Detroit w stanie Michigan, że Państwo Islamskie (ISIS) jest ramieniem syjonistów w świecie muzułmańskim, które służy zabijaniu muzułmanów, zniesławianiu islamu i alienacji ludzi od islamu. Powiedział, że syjoniści i reżim syjonistyczny korzystają bardziej niż ktokolwiek inny z okrucieństw popełnianych przez ISIS (patrz klip MEMRI TV nr 7192). W 2019 r. Qazwini pochwalił jemeńskich Huti za ich atak na saudyjskie pola naftowe (zobacz klip MEMRI TV nr 7508). Więcej informacji na temat Hassana Qazwiniego można znaleźć także w klipach MEMRI TV 11034 , 9388 , 7241 i 5644 .

Aby zobaczyć więcej raportów i filmów MEMRI o Dearborn w stanie Michigan, kliknij tutaj. Aby zobaczyć więcej fragmentów kazań imamów z Zachodu, kliknij tutaj.

Qazwini na wiecu kandydata Demokratów na prezydenta Berniego Sandersa 7 marca 2020 r
Qazwini na wiecu kandydata Demokratów na prezydenta Berniego Sandersa 7 marca 2020 r

Tweet burmistrza Dearborn Abdullaha Hammouda przedstawiający go z Berniem Sandersem i Qazwinim, 7 marca 2020 r . [4]
Tweet burmistrza Dearborn Abdullaha Hammouda przedstawiający go z Berniem Sandersem i Qazwinim, 7 marca 2020 r . [4]
Qazwini z kongresmenką Rashidą Tlaib w marcu 2020 r. [5]
Qazwini z kongresmenką Rashidą Tlaib w marcu 2020 r. [5]
Nowa ustawa dotycząca świadomości o antysemityzmie jest sprzeczna z konstytucją Stanów Zjednoczonych; Możesz zaatakować każdego w tym kraju i ujdzie ci to na sucho, ale nie możesz zaatakować Izraela

Imam Hassan Qazwini: Jednak dwa dni temu, w środę, Kongres pod przewodnictwem republikańskiej większości przyjął nową ustawę, która wkrótce zostanie przedstawiona Senatowi.

[…]

I uważam, że ta ustawa jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych ustaw, jakie kiedykolwiek uchwalił Kongres. A ustawa jest następująca: sprawia, że ​​antysemityzm jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych.

[…]

Dziewięćdziesiąt dziewięć procent ludzi w tym kraju, łącznie z muzułmanami, nie jest antysemitami. Muzułmanie nie są antyżydowscy. Nie jesteśmy przeciwko Żydom. Jest wielu, wielu, wielu dobrych Żydów.

[…]

To prawo jest całkowicie sprzeczne z konstytucją Stanów Zjednoczonych. I to jest zabawne, moi drodzy bracia i siostry, ponieważ w tym kraju można zaatakować prezydenta. Można zaatakować Kongres i ujdzie to na sucho. Można zaatakować sądownictwo i ujdzie ci to na sucho. Możesz zaatakować Boga i ujdzie ci to na sucho. Możesz zaatakować Jezusa i ujdzie ci to na sucho. Możesz zaatakować każdego w tym kraju i ujdzie ci to na sucho, ale nie możesz zaatakować Izraela. Co wam to mówi, moi drodzy bracia i siostry? Co wam to mówi?

„Członkowie Kongresu, którzy głosowali za tą ustawą  [o antysemityzmie], są niczym innym jak marionetkami Izraela… służą interesom obcego państwa; gdyby w tym kraju panowała sprawiedliwość, zostaliby skazani za zdradę stanu”

To mówi wam, że ci kongresmeni i kongresmenki, którzy głosowali za tą rezolucją, nie reprezentują narodu amerykańskiego, narodu amerykańskiego. Używają, reprezentują Netanjahu i jego partię Likud. Zaufajcie mi, nawet nie wszystkich Izraelczyków. Reprezentują izraelski rząd. Ci kongresmani i kongresmenki są po prostu marionetkami, marionetkami Izraela i nie działają w interesie Stanów Zjednoczonych, a raczej w interesie obcego kraju. Gdyby w tym kraju panowała sprawiedliwość, ci kongresmeni i kongresmenki byliby oskarżeni i skazani za zdradę stanu, moi drodzy bracia i siostry.


[1] Arabamericannews.com/2022/03/18/islamic-institute-of-america-holds-fundraiser-announces-move-to-major-new-facilities-are-in-the-works, March 18, 2022.

[2] See MEMRI Report Bernie Sanders Endorsed By Detroit Imam Hassan Qazwini – Who In 2016 Called Sanders 'An Honorable Man, Even Though He Is A Jew’; In 2015, Called ISIS 'The Arm Of The Zionists In The Muslim World… To Defame The Name Of Islam’; In 2019, Openly Praised Iran’s Proxy In Yemen For Attack On Saudi Oilfields: From The MEMRI TV Archives, March 11, 2020.

[3] Jta.org/quick-reads/sanders-campaign-denounces-toxic-statements-of-imam-who-spoke-at-michigan-rally, March 10, 2020.

[4] Twitter.com/AHammoudMI/status/1236471326472376321, March 7, 2020.

[5] Middleeasteye.net/news/muslim-voters-can-deliver-michigan-bernie-sanders-rashida-tlaib-says, March 6, 2020.