29 lutego 2020 r. Islamski Emirat Afganistanu (organizacja Taliban) i Stany Zjednoczone podpisały umowę w Doha w Katarze, która, między innymi, wymaga, by rząd afgański uwolnił pięć tysięcy członków Talibanu z rozmaitych więzień w Afganistanie[1]. Stany Zjednoczone naciskały na rząd afgański, który nie był stroną umowy, by zwolnił więźniów wskazanych przez Taliban[2].

Obecnie jednak okazało się, że zwolnieni terroryści Talibanu wrócili do walki. 24 lipca 2020 r. armia afgańska opublikowała zdjęcie dwóch wojowników talibów zwolnionych kilka tygodni temu[3].

Dwaj zwolnieni wojownicy Talibanu, którzy powrócili do walki.

Według doniesienia afgańskiej witryny informacyjnej, Khaama.com, terroryści zostali aresztowani podczas działań sił bezpieczeństwa w okolicy Szeesza Chana w okręgu Faizabad w prowincji Dżawzdżan[4]. Informowano, że po zwolnieniu z więzienia przysięgli na Koran, że powrócą do Talibanu.

Tymczasem pełniący obowiązki afgańskiego ministra obrony, Asadullah Chalid, wyraził niepokój, że talibowie “zabijają afgańskich obywateli w imię islamu”, ale zachowują „pokój z Amerykanami”, nawiązując do umowy Talibanu z USA[5]. Minister dodał: „Nie wiem, jaki mają powód (talibowie) na walkę z afgańskimi i muzułmańskimi żołnierzami, ale mówią, że mają zawieszenie broni z Amerykanami”[6].

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Afganistanu, Hamdullah Mohib, powiedział: „Wszystkie dzieci ich starszyzny [tj. przywódców Talibanu] studiują w [pakistańskich miastach] Karaczi, Kweta i Islamabad i nie mają znajomych we własnym kraju, ale oni (talibowie) sami przychodzą i niszczą własny kraj. Mówię przywódcom Talibanu, by porzucili to haniebne życie”[7].

Generał Jasin Zia, nowo mianowany szef afgańskiej armii, powiedział: “Jeśli wy (Taliban) zawrzecie pokój, będziemy czekać na was z gorącymi uściskami, a jeśli będziecie walczyć, będziemy czekać na was z gorącymi kulami”[8]. Afgański rząd twierdzi, że spośród 5 tysięcy więźniów talibskich, około 600 ma skrajnie przestępczy profil i Taliban powinien wskazać innych więźniów.

Uwolnienie więźniów z Talibanu jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia wewnątrz-afgańskich rozmów w Doha, które prawdopodobnie utorują drogę Talibowi do dzielenia władzy w Kabulu i kształtowania afgańskiego rządu i armii według islamskiego szariatu.


[1] For further details, see MEMRI Daily Brief No. 221 New U.N. Report Reveals Afghan Taliban-Al-Qaeda Alliance – In Contrast To U.S-Taliban Agreement, July 16, 2020.

[2] See MEMRI Daily Brief No. 215 Handing Afghanistan Over To The Taliban – The Menacing Brinkmanship In Kabul As Ashraf Ghani Government Is Badgered By Both The U.S. And The Taliban, April 21, 2020.

[3] Khaama.com (Afghanistan), July 24, 2020.

[4] Khaama.com (Afghanistan), July 24, 2020.

[5] ToloNews.com (Afghanistan), July 25, 2020.

[6] ToloNews.com (Afghanistan), July 25, 2020.

[7] ToloNews.com (Afghanistan), July 25, 2020.

[8] ToloNews.com (Afghanistan), July 25, 2020.