Palestyński polityk i były palestyński ambasador przy ONZ, Nasser Al-Kidwa, powiedział, że Iran nie jest największym zagrożeniem Palestyńczyków, ale jest nim Izrael. Al-Kidwa wypowiedział te uwagi w wywiadzie, który nadała Mayadeen TV (Liban) 4 kwietnia 2021 r. Al-Kidwa jest siostrzeńcem Jasera Arafata. Niedawno został wyrzucony z ruchu Fatahu przez Mahmouda Abbasa, kiedy kwestionował decyzję palestyńskiego prezydenta, by przedstawić tylko jedną listę Fatahu w nadchodzących wyborach. W wywiadzie powiedział, że broń ruchu „oporu” w Gazie służy palestyńskim interesom narodowym i nie wolno jej odbierać.

Aby zobaczyć klip z Nasserem Al-Kidwą w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Całkowicie sprzeciwiam się teorii, że Iran jest [naszym] głównym zagrożeniem; Głównym zagrożeniem jest i pozostanie Izrael”

Nasser Al-Kidwa: Całkowicie sprzeciwiam się teorii, że Iran jest [naszym] głównym zagrożeniem. Głównym zagrożeniem jest i pozostanie Izrael. Niezależnie od jakichkolwiek nieporozumień nasze stosunki z Iranem muszą polegać na pozytywnym i konstruktywnym dialogu w celu rozwiązania sporów, jakie mogą powstać.

Iran stanowi kluczowy element w regionie i musimy zachowywać się wobec niego odpowiednio.

[…]

„Istnienie [broni w Gazie] służy palestyńskiemu interesowi narodowemu”

Dziennikarz: Jakie jest pana stanowisko w sprawie broni [ruchu] oporu w Gazie?

Al-Kidwa: Nie wolno jej odbierać. Nie wolno jej odbierać. Kwestia użycia tej broni musi być przedmiotem dialogu, a ten dialog powinien prowadzić do uzgodnionej palestyńskiej decyzji. Jednak istnienie te broni służy palestyńskiemu interesowi narodowemu. Kiedy osiągniemy narodową niepodległość, będziemy mieli coś innego do powiedzenia o tym.