Al-Dżazira zaznacza tegoroczną rocznicę 11 Września nadaniem filmu „11 Września: wybuchowe dowody – eksperci ujawniają” organizacji Architects & Engineers for 9/11 Truth, reklamując ją mocno przez całe poprzedni tydzień.

Od pierwszych dni po zamachach 11 Września media i think tanks arabskie i irańskie opowiedziały się za teoretykami spisku zachodniego – włącznie z ich teoriami o zamachach – na przykład, wkrótce po tym, jak MEMRI rozpoczęło to Archiwum, francuski teoretyk spisków Theirry Meyssan wygłosił wykład zatytułowany „Kto zorganizował zamachy 11 Września” w think tank Ligii Arabskiej, Centrum Zayeda Koordynacji i Dalszej Kontroli. Propagowanie takich teorii i teoretyków trwa w regionie do dnia dzisiejszego.

Od pierwszych dni po 11 Września Middle East Media Research Institute (MEMRI) monitorował i dokumentował treści w mediach Bliskiego Wschodu i Azji Południowej o tych zamachach. Wiele początkowych reakcji w tych mediach – znanych dziennikarzy, akademików, polityków i wiodących postaci religijnych, jak też członków rządów państw arabskich – koncentrowało się na teoriach spiskowych wplątujących w to Żydów, Izrael i/lub Mossad; przywódców USA, CIA, FBI i/lub Radę Bezpieczeństwa Narodowego; chrześcijan i/lub Watykan; Wielką Brytanię; grupy zwolenników supremacji białych; i innych.

  • Aby odwiedzić uaktualnioną stronę internetową MEMRI TV 9/11 Documentation Project, kliknij tutaj .
  • Aby odwiedzić uaktualnioną stronę internetową MEMRI 9/11 Documentation Project, kliknij tutaj .

11września 2001 r. jest również momentem wyłonienia się ruchy reform w świecie arabskim i muzułmańskim. W następstwie zamachów coraz liczniejsi intelektualiści, pisarze, dziennikarze, stowarzyszenia i reformatorskie witryny internetowe i organizacje zaczęli wzywać do reform – których wynikiem, lata później, była Wiosna Arabska.

MEMRI 9/11 Documentation Project Archives jest czołową skarbnicą przetłumaczonego materiału badawczego ze świata arabskiego i muzułmańskiego o 11 Września, dostarczając źródła oryginalne i tłumaczenia – włącznie z klipami na wideo, mediami drukowanymi i on line i więcej – rządom, organom ustawodawczym i uniwersytetom na całym świecie. Ponieważ wydarzenia 11 Września stały się przedmiotem w programach szkolnych w świecie arabskim i muzułmańskim, MEMRI będzie również monitorować podręczniki szkolne.

Krajami, regionami objętymi projektem są: Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, India, Iran, Irak, Jordania, Kuwejt, Liban, Libia, Pakistan, Palestyna, Katar, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria, Tunezja, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen.

Obecnie MEMRI 9/11 Documentation Project Archives zawiera setki tłumaczeń i analiz z ponad 75 źródeł drukowanych. Zawiera także (do dnia dzisiejszego) ponad 500 minut tłumaczonych klipów MEMRI TV z około 100 kanałów telewizji arabskiej i irańskiej, włącznie z Al-Dzazirą, Al-Manar TV Hezbollahu, Al-Aqsa TV Hamasu i wieloma innymi.

Choć większość nowych treści dotyczących 11 Września jest publikowana dnia 11 września i w bezpośrednio następujących dniach i tygodniach, uaktualniamy MEMRI 9/11 Documentation Project Archives przez cały rok.